23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Europas lastbilmarked buldrer frem

Annonce

Årets første kvartal bød på en markant stigning i salget af nye lastbiler i EU. 86.455 nye lastbiler blev indregistreret, og det er en stigning på 19,4% sammenlignet med samme periode i fjor. Det viser nye tal fra fabrikkernes brancheorganisation, ACEA.

Annonce

Alle markeder i EU-zonen oplevede en klar vækst – på nær et enkelt, nemlig det danske, der gik tilbage med 8,9%.

Annonce

Diesellastbiler er stadig den foretrukne drivkraft for EU’s vognmænd. Således var 96,1% af de nyregistrerede lastbiler i første kvartal drevet af det sorte guld.

Annonce

Batterielektriske lastbiler udgjorde 1,1% af de solgte lastbiler i første kvartal. Bag den beskedne procentsats gemmer sig dog også det faktum, at nyregistreringen af el-lastbiler blev femdoblet i første kvartal af 2023 sammenlignet med samme periode i 2022.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.094|instance-web01