Der kommer ikke meget sne fra oven i weekenden. Til gengæld kan den komme fra siden, når vinden tager til, og sneen fyger ind over vejene.
Vejdirektoratet kører stadig uafbrudt og rydder og salter på statsvejene. Men selvom vejene bliver ryddet og umiddelbart synes fine at køre på, kan der blot et par hundrede meter længere fremme ligge så meget sne, at man kan køre fast.
AnnonceLave temperaturer påvirker salt
Allerede fredag er der problemer med fygning flere steder i landet. Samtidig varsler DMI om meget lave temperaturer i weekenden, og det kan give endnu flere udfordringer i trafikken.
AnnonceSøndag tegner til at blive en ekstra kold vinterdag, og flere steder i landet kan temperaturen om natten nå helt ned på omkring -18 grader. Ved så lave temperaturer har salt meget svært ved at forhindre vandet i at fryse, og der er derfor risiko for meget glatte veje søndag og mandag, selvom der er saltet.
AnnonceVejdirektoratet opfordrer alle trafikanter til at være ekstra opmærksomme og køre efter forholdene. Selvom der ikke umiddelbart er noget at se på vejen, kan der stadig være meget glat.
AnnonceAnnonce