23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Upopulær og ’sær’: Ny lov drøftes i Odense

I morgen: Specialforening inviterer til årsmøde, blandt andet med indlæg om forsinket bekendtgørelse om særtransport.
Annonce

Danske vognmænd med særtransport på programmet venter spændt på et nyt udspil til en revideret bekendtgørelse om særtransport.

Når DTL – Danske Vognmænds specialforening Kran Blok Erfa i morgen, lørdag 26. januar, holder årsmøde i Odense for medlemmer og abonnementer, er denne sag én af flere, der er på programmet.

Annonce

Således deltager advokatfuldmægtig Anja Velbæk Mouridsen, Forman Advokater, med gode råd og et indlæg om særtransportbekendtgørelsen, samt retsstillingen før og efter den såkaldte Nykøbing Falster dom.

Annonce

IF Forsikring, ny samarbejdspartner med DTL, deltager også på årsmødet med et indlæg, lige som Henrik Helios fortæller om ECOL-kranføreruddannelsen.

Annonce

Program

Årsmødet finder sted på Scandic Hotel, Hvidkærvej 25, Odense.

Kl. 9 indskrivning og kaffe, kl. 10 årsmøde, kl. 12.30 frokost, kl. 13.30 mødet genoptages og forventes slut kl. 16.

Annonce

Tilmelding til dagen senest 21. januar via DTL’s hjemmeside.

Annonce
Vognmænd Se tema
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|