23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Fin HMF-bil til Aars

NCO Byg Aars A/S har fået leveret en ny MAN med HMF-opbygning.

Den nye MAN er af typen TGS 35.460 8x2-6 BL og skal erstatte den 10 år ældre TGA, som chaufføren Per har kørt i, siden den var ny.

Lastbilen er valgt med tre drejbare aksler for at give en så lille venderadius som muligt. Inden i førerhuset er der udover klimaanlæg og luftfyr MAN’s Multimedia Center med 7” skærm med radio, navigation samt multifunktionslæderrat, således de vigtigste funktioner på bilen kan betjenes under kørslen uden at skulle slippe rattet.

Kranen er af type 2620-K5 og wirehejset er et HMF TF320 wirehejs med 3-vejs tip og er opbygget hos HMF i Nørresundby, som ikke blot stod for opbygningen men også satte god tid af til at instruere chaufføren i at benytte sit nye køretøj til fulde. Bilen er også med HMF-hejseladskasse.

Nye lastbiler Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.156|instance-web02