23948sdkhjf

Lastbilchauffør vil i Højesteret

Den 25-årige chauffør, der i april blev idømt 30 dages betinget fængsel for en voldsom færdselsulykke på E45 i december 2014, der kostede tre mennesker livet, vil have sin sag taget op i Højesteret.

Det skriver Horsens Folkeblad.


»Vi har indsendt en ansøgning til procesbevillingsnævnet om at få sagen til Højesteret. De skal så give tilladelse eller ej. Hvis vi får tilladelsen, skal min klient så tage stilling til, om han ønsker sagen for Højesteret,« siger forsvarsadvokat Henrik Hougaard til avisen.

Ulykken skete, da chaufføren tilsyneladende overså en bilkø ved afkørsel 57 Horsens Syd og bragede ind i de stillestående biler.
17 biler var involveret i uheldet, og ud over de tre dræbte, blev otte personer kvæstet – heraf to så alvorligt, at de stadig ikke er i arbejde.

Byretten idømte chaufføren otte dagbøder á 500 kr. samt en betinget frakendelse af kørekortet i tre år.

Statsadvokaten ankede dommen til landsretten, som skærpede straffen til 30 dages betinget fængsel, 40 timers samfundstjeneste og en betinget frakendelse af kørekortet.

Og det er altså dén skærpelse, chaufføren og hans forsvarsadvokat håber på at få omstødt.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.063