23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Scania + coach til Catering Engros

Annonce

En stærk trækhest er blevet leveret til Catering Engros i Hvidovre, som er en af Danmarks største udkørende foodservice-grossister.

Den nye Scania G 450 LA6x2 er en ”delebil” og skal køre både nat og dag. De to chauffører hedder Hans Rasmussen og Jan Gilstrøm. 

Annonce

Det specielle ved denne levering er, at der er tilknyttet en coach fra Scania Driver Academy i Ishøj til chaufførerne. Hans navn er Kenni Haemann, og han skal være med til at udvikle chaufførerne til at køre mere brændstoføkonomisk med henblik på at nedbringe brændstofforbruget og CO2-udslippet samt at minimere slid på bilen.

Annonce

Begge chauffører vil på et et-dags opstartskursus hos Scania Academy få gennemgået energirigtig kørsel-konceptet. Kenni Haaeman vil derefter ringe til dem hver måned og gennemgå de indkomne data fra den Scania Communicator-boks, som er monteret i lastbilen. Sammen vil de lægge en plan for, hvordan kørslen kan forbedres yderligere og stadig levere en høj ydelse med et minimum forbrug og udslip af partikler.I alle nyere Scania’er er der installeret et program, der hedder ”Scania driver support”, der kan hjælpe chaufførerne til at holde de gode takter ude i trafikken.

Annonce

Catering Engros' nye Scania er solgt af salgschef Jacob Bender-Petersen fra Scania i Ishøj.

[add:515]

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web03