23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Scania med lækkerier til Lundby

Jakob Pedersen i Lundby har fået leveret en ny Scania med masser af lækkerier.

Opbygningen med hydraulikanlæg, integreret galge i hydrauliktanken bag førerhuset, heldækkende alu-dørk, værktøjsskabe i højre side samt trekant-afdækning mellem bogiehjulene er udført af Nyscans opbygger-team i Vordingborg efter chauffør Emil Nielsens ønsker og med stor hjælp og vejledning fra Nyscans servicesælger Ronni Olsen.

Trækkraften leveres af en bundsolid V8’er på 580 hk gennem en 14-trins GRSO905-gearkasse i kombination med ”gammeldags” kobling og foldegearstang.

[pic:24838]Drivlinen rundes af med et forstærket R 885-bagtøj med differentialespærre, og hele mekanikken er godkendt til 78 tons vogntogsvægt. Chaufføren Emil skal nemlig ud over ”almindelig” kørsel med blandt andet tipsættevogn også køre med blokvogn.

I førerhuset har FL Buur oldschool-plysset til den store guldmedalje, og hele lastbilen er malet i de karakteristiske Lundby-farver af Finn Jørgensen hos Auma Autolakering i Frederikssund.

Salgskonsulent Per Mogensen har som sædvanlig stået for salget til Jakob Pedersen.

[add:338]

[add:467]

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|