23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Ny linktrailer til Skjern

J. M. Jensen A/S har fået leveret en ny 2-akslet Kel-Berg-linktrailer.

Linktraileren kører på 2 stk. 10 tons SAF-aksler med tromlebremser, original SAF-luftaffjedring og gardinopbygning. Lastas har opbygget linktraileren på et letvægtschassis med længdevanger opsvejset i I-profil.

Linktraileren leveres med forskydelige aksler og fast skammel i bag. Der er ligeledes monteret stålfront og stål-bagdøre med to kraftige stanglukkere pr. dør. Der er skydetag med Flexi-gardin top og EDSCHA-skydetag med 90 % åbning monteret på kraftige forbukkede alumuniumsvanger.

Ydermere er traileren også udstyret med skydegardinsider i 850 g/m2 dug, toprullere af slagfast plast med stålkuglelejer og rustfrie overcenterlukkere for ca. hver 600 mm. Derudover er traileren udstyret med gardinstrammere i højre og venstre side.

Den nye linktrailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas.

J. M. Jensen A/S fik sin start i 1929 og ejer i dag fragtcentralen Danske Fragtmænd Skjern og kører ud derfra med deres 35 lastbiler hver dag overalt i landet med dag-til-dag-levering.

Ved siden af vognmandsfirmaet driver de også en 40.000 m2 stor lagerfacilitet, som de tilbyder virksomheder, der ønsker at outsource deres lageropgaver.

[add:468]

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|instance-web04