23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

FDL: Mange delsejre at fejre

Annonce

Et årti efter, at FDL forlod DTL og smækkede med døren, var FDL tilbage på talerstolen ved DTL’s generalforsamling lørdag i Herning.

Ikke fordi, FDL er tilbage under DTL’s vinger, men som markering af, at FDL og DTL i de senere år har haft et tættere parløb i nogle af branchens politiske spørgsmål – og senest er FDL og et af DTL’s regionskontorer flyttet sammen på Exxit 59 i Vejle.

Annonce

»Der er jo ingen krig eller besættelse at afslutte os foreninger imellem,« indledte FDL-formand Christian Jensen sit indlæg med reference til den nyligt afholdte mindedag for 70-året for den danske befrielse.

I stedet pegede Christian Jensen på en anden dato – nemlig 3. juni 2012 – som det vendepunkt, hvor FDL afholdt stormøde i Middelfart med deltagelse af bl.a. DTL.

Annonce

»Netop på det møde meldte DTL ud, at de var fuldt og helt med os i kampen mod cabotage og den deraf afledte sociale dumping. Og uden jer var vi aldrig kommet så langt, som vi er i dag,« lød det fra Christian Jensen.

Havde vadet i øst-vognmænd

»Selvom kampen ikke er vundet endnu, så kan vi godt fejre de delsejre, vi har vundet. Hvis ikke vi var gået sammen dengang, så havde vi fri cabotage i Danmark fra 2014. Vi havde simpelthen gået og trådt i øst-vognmænd helt ude i staldene og laderne,« lød vurderingen fra FDL-formanden.

Annonce

Christian Jensen havde også ros til det nordiske samarbejde, som DTL er med i sammen med norske, svenske og finske søsterorganisationer for at tale nordiske vognmænds sag i Bruxelles.

»Jeg tror, den indsats, danske og nordiske vognmænd har ydet, er grunden til, at alle lande i Norden og EU ved, hvad social dumping i transportbranchen er,« sagde Christian Jensen.

Annonce

[add:467]

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|instance-web01