23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Hiabs topmodel til Skak

Annonce

Lars Skak hos M. Skak Jensens Specialtransport A/S, Rødekro, var på udkig efter en ny 110 tm kran, og valget faldt på en Hiab XS 1058 E-8 med en kombinationen af lav vægt, smalt indbygningsmål og lang rækkevidde.

Bilen kan køre lovligt med fly-jib monteret, og samtidig er det muligt at pakke kranen sammen med spil monteret under fly-jibben.

Annonce

Desuden har Hiab XS 1058 det nye støttebensovervågning VSL+. VSL+ er et nyudviklet system, der udnytter bilens aktuelle vægt i forhold til belastningen på støttebenene og derved løbende måler kranens stabilitet og sikrer brugeren det optimale løft.

Annonce

Hiab XS 1058 E-8 er den første af 2 Hiab-kraner, der indgår i Skak Jensens kranflåde. Der er tilkøbt yderligere en Hiab XS 622 EP-6, der har 6 hydrauliske udskud og rækker 17 meter.

Annonce

Skaks Specialtransport er startet på Rømø af vognmand Magnus Skak tilbage i 1974. I dag opererer firmaet fra moderne faciliteter tæt på motorvejen i Rødekro. Firmaet beskæftiger 20 medarbejdere.

Annonce

[add:467]

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|instance-web01