23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Tydeligere rundkørsel skal forhindre uheld

Trafikanter fra motorvejen har det med at overse rundkørslen ved motorvejsafslutningen ved Hirtshals Syd. Kombineret med for høj hastighed har det ført til uheld.

Motorvejen ligger i en svag venstrekurve umiddelbart før rundkørslen, og rundkørslens midterø fremtræder i dag ikke særlig tydelig. Når bilisterne samtidig kommer kørende med for høj hastighed, selvom der er hastighedsbegrænsning på 50 kilometer i timen, fører det til uheld.

Det gør Vejdirektoratet nu noget ved. For det første bliver midterøen i rundkørslen højere, så den fremstår mere markant. Den bliver også beplantet med træer, og der kommer ny og kraftigere belysning. Lige syd for rundkørslen suppleres nuværende orienteringstavler i højre side af vejen med en portalorienteringstavle, som går hen over vejen.

Ombygningen af rundkørslen går i gang mandag den 10. november og planlægges gjort færdig inden udgangen af 2014.

[add:452]

BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web03