23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Hårdere tider for autohjælp

Konkurrencen på markedet for autohjælp er hård, og det rammer Dansk Autohjælp, som forventer, at aktiviteterne stiger kraftigt i år – men uden at det resulterer i et øget overskud, skriver beredskabsinfo.dk.

Dansk Autohjælp oplyser ikke selskabets omsætning, men bruttofortjenesten steg fra 85 mio. kr. i 2012 til 93 mio. kr. i 2013. På bundlinjen gav det et overskud på 27 mio. kr., hvilket er 3 mio. kr. bedre end i 2012. Dansk Autohjælp betegner selv resultatet som særdeles tilfredsstillende.

I år forventer Dansk Autohjælp, som har 110 medarbejdere, at der vil ske en kraftig stigning i aktivitetsniveauet. Alligevel forventes der et fald i overskuddet – dels pga. hård konkurrence på markedet for autohjælp, og dels pga. en forventning om mindre gunstige vejrforhold generelt for 2014.

Dansk Autohjælp ejes af SOS International.

[add:338]

[add:352]

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web01