23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Alvorlige fejl ved chauffør-ulykke

Annonce

En 46-årig lastbilchauffør blev hårdt kvæstet mandag morgen, da en tung læsserampe pludselig væltede ned over manden. Den alvorlige arbejdsulykke fandt sted på Blåbærvej i Ans, da chaufføren forsøgte at reparere et hydraulik-system og i stedet kom i klemme under rampen, skriver mja.dk.

Annonce

Arbejdstilsynet har undersøgt stedet og udstedt fire strakspåbud til virksomheden efter ulykken, der opstod, da chaufføren ville afmontere en cylinder i hydraulik-systemet. Olien løb ud, og derefter klappede læsserampen ned over chaufføren.

Annonce

Tilsynet har derfor påbudt virksomheden at sikre, at ulykker ikke kan ske på den måde, og rampen skal have en sikkerhedsanordning monteret. Desuden skal læsserampen til jævnlige eftersyn, og medarbejderne skal instrueres i, hvordan reparationer foretages på sikker vis.

Annonce

Arbejdstilsynet har talt med et vidne til ulykken, mens det endnu ikke har været muligt at afhøre den hårdt medtagne chauffør. Det er ikke afklaret, om ulykken får et retsligt efterspil for transportfirmaet.

Annonce

[add:435]

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web02