Den 6. december 2013 modtog forhenværende lastbilchauffør, 69-årige Frode Jensen fra Grenaa, Den Kongelige Belønningsmedalje. Den har han fået for trofast at have kørt lastbil i 51 år; først for vognmand Hans Jensby og siden for transportfirmaet Frode Laursen A/S, som overtog Hans Jensbys firma i 2006.
AnnonceMandag 27. januar var Frode Jensen i audiens hos Hendes Majestæt Dronningen, og han tog med glimt i øjet et eksemplar af børnebogen, ”Frode Kører Lastbil,” med til hende. Bogen er baseret på hans eget arbejdsliv, hvor han har tilbagelagt omkring fire millioner kilometer på landevejene.
AnnonceFrode Jensen er i dag pensioneret, men blev trofast, engageret og loyalt ved med at køre lastbil for Frode Laursen indtil april 2013, hvor en hofteoperation tvang ham til at stoppe som chauffør.
Annonce[add:352]
[add:432]
Annonce Annonce