Silkeborg Fragt ApS har afhentet en ny 2-akslet Kel-Berg-dolly hos Lastas i Hedensted.
Langvangerne er opsvejsede til I-profiler i højstyrkestål, og de har kraftige tværvanger og forstærkninger. Dollyen er med EU-godkendt underkøringskofanger.
Akslerne er 2 stk. 9 tons BPW- eller SAF-aksler med tromlebremser. Bremsesystemet er et 2-kreds trykluftmekanisk anlæg med EBS.
AnnonceDollyen har en tilladt totalvægt på 18.000 kg og en egenvægt på 2880 kg. Den har dobbeltkuglet drejekrans med lås, monteret med drejeskammel. Alle komponenter er stålblæste og grundede med rustbeskyttende primer.
AnnonceChassiset er galvaniseret, og aluminiumsdelene leveres elokserede. Som tilbehør er der hæve-/sænkeventil, EBS-kabel, 2 stk. spiralluftsslanger og 2 stk. 7-pols spiralledninger monteret foran drejeskamlen til brug ved trailerkørsel.
AnnonceDen nye Dolly er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas.
[add:338]
[add:432]
Annonce Annonce