23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

DEBAT: Tilskud fører til mere fordærv

Annonce

Det er da forfærdeligt så mange, der tror, at vognmandsbranchen bliver frelst af diverse tilskud fra alle skatteyderne.

Jeg vil vædde næsten, hvad det skal være, på, at diverse volumensyge vognmænd brænder skosålerne af i acceleration for at komme først ind til speditøren for at forære ham den ekstra gevinst, der var tiltænkt vognmanden.

Annonce

Eller speditøren har for længst snuset sig til gevinsten, så han sænker priserne i god tid. Så velbekomme med tilskudsordningen.

Annonce

Se på landbruget - de tjener ikke en rød reje på deres tilskud. Det er f.eks. forbrugerne, der skulle have billige fødevarer - hvem scorer kassen? Butikkerne.

Annonce

Så vognmænd, hold jer fra tilskuddene, det fører til mere fordærv i en branche, der i forvejen ligger ned.

Glædelig jul til alle.

Annonce

Aksel Aaskov, fhv. vognmand
P. Christian Kochsvej 2, Tiset
6510 Gram

[add:424]

[add:431]

Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.029|