23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

DEBAT: Ingen plads til stigninger

Annonce

Alle i branchen ved allerede i dag, at der overhovedet ikke er plads til selv den mindste lønstigning eller omkostningsstigning på chaufførområdet. En nulløsning er allerede alt for dyr - se bare hvordan det myldrer ind med udenlandske chauffører og vognmænd - og eneste parameter, der kan justeres på, er løn og velfærd.

Annonce

Løsning hedder skattefradrag á la sømandsskatteordningen, hvis vi fortsat vil have danske chauffører i Danmark - men det er jo noget, regeringen og arbejdsmarkedets parter helt bestemmer.

Annonce

3F har traditionelt være modstander af skattefradrag - men jeg tror for længst, vi har forpasset muligheden for andre løsningsmodeller. Vi skal tilpasse os et omkostningsniveau, så vi igen kan blive lidt mere konkurrencedygtige - og helst inden udlændingene bliver alt for dygtige og tilpasset til danske krav.

Annonce

Niels Juel Nielsen
Blomstervangen 56
8250 Egaa

[add:352]

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|instance-web01