23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Ny tipanhænger til Rørby Johansen

[pic:20677]For nylig rullede Rørby Johansen A/S, Herlufmagle, ud over kantstenen med deres nye 3-akslede tipanhænger fra Lastas i Hedensted.

Tipanhængeren er udstyret med 3 stk. SAF-aksler med Intradisc-affjedring og skivebremser. Sidemonteret liftaksel på anden aksel, samt med hæve-/sænkebeslag.

Lastas har opbygget anhængeren med langvanger, som er opsvejsede til I-profiler i kvalitetsstål 52.3, med kraftige tværvanger og forstærkninger. Siderne er i 30 mm aluminiumssider med galvaniserede boltmonterede bundhængsler af en højde på 1200 mm med 4 pr. side.

I top på begge sider er der monteret i højde 300 mm 2 stk. tipklapper, som åbnes oppefra og ned. Anhængeren leveres med chassisramme længde 7500 mm - og 4 mm rustfri stålplade monteret over 28 mm hårdttræsbund. Desuden er der monteret et trin udvendigt og to trin indvendigt på forsmæk.

Den nye tipanhænger er leveret af Anders Larsen fra Lastas.

[add:38]

[add:389]

BREAKING
{{ article.headline }}
0.059|