23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Ny Magnum trækker af sted med Magnussen

Racerkøreren Jan Magnussen har for nylig startet sit eget racer- og eventteam ”Magnussen Racing Experience” og har i den anledning indgået en samarbejdsaftale med Renault Trucks i Danmark. I aftalen indgår bl.a., at racerteamet skal køre deres trailer rund med en toakslet Renault Magnum 480 DXI13.

Magnussen Racing Experience skal i første omgang konkurrere i Danish Thundersport Championship, også kendt som DTC.

Renault Magnum-trækkeren skal folieres i Magnussen Racing Experiences [pic:20062]letgenkendelige design og vil blive brugt til at transportere traileren med racerbilerne, køkken, sovepladser og andet udstyr rundt i landet til løbene.

»Denne aftale går fantastisk godt i spænd med Renault Trucks lange engagement inden for både truck- og bil-racing,« siger Brian Jensen, nyansat salgs- og produktspecialist for Renault hos Volvo Group Trucks Danmark.

I weekenden var Magnussen Racing Experience for første gang i aktion i DTC på Padborg Park og det endte med en flot førsteplads.

[add:403]

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|