23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

100 nye veje med i tysk forsøg

Annonce

Den tyske transportminister Peter Ramsauer (CSU) erklærede for nylig, at over 100 nye vejstrækninger nu er blevet en del af det tyske forsøg med modulvogntog.

»Der mangler dog fortsat en række vigtige strækninger og destinationer på vejnettet, før det for alvor forventes at være interessant for vognmændene at investere i vogntog, der opfylder de strenge tyske krav,« siger ITD's chefkonsulent Jørn-Henrik Carstens i en kommentar til udvidelsen.

Annonce

Han og ITD glæder sig over, at vejnettet i Slesvig-Holsten stadig er med, og at Hamburg Havn nu er kommet med i forsøget, men beklager samtidig, at eksempelvis den vigtige korridor mod Holland ikke er åben for modulvogntogene.

Annonce

Der er stadig lang vej endnu for problemfri kørsel med danske modulvogntog i Tyskland. Der er stadig uklarhed omkring grænseoverskridende kørsler, specielle tekniske krav og vægtgrænser på maksimalt 40 tons i Tyskland mod 60 tons i Danmark.

Annonce

[add:329]

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web03