23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Gps-sporing skaffede stjålne lastbiler hjem

Da tyve i weekenden stjal to Volvo’er fra Volvo Truck Centers nye filial i Aarhus blev de hurtigt fundet igen takket være den indbyggede Dynafleet-enhed med GPS-positionering, oplyser Volvo.

Lastbilerne blev stjålet i tidsrummet lørdag kl. 14.00 og mandag morgen kl. 6.00. Da tyveriet blev opdaget mandag morgen gik jagten ind. Ved hjælp af det indbyggede flådestyringssystem Dynafleet blev de ca. kl. 8.30 lokaliseret i Tyskland mellem Hamborg og Berlin.

I samarbejde med tysk politi fik medarbejdere fra Volvo Truck Center standset og anholdt tyvene ved Oranienburg i Tyskland ca. 200 km fra den polske grænse.

[pic:17587]

De to anholdte var ifølge foreløbige oplysninger litauere og bilerne var kommet på litauiske plader. Lastbilerne havde trailere spændt efter sig, den ene læsset med fisk.

Den første stoppede på en rasteplads, hvorefter politiet kunne pågribe ham. Derefter prøvede den anden at gemme sig ved at køre af motorvejen og gemme sig i et industrikvarter.

Alt det kunne følges på Dynafleet Online på internettet, og derfor lykkedes det heller ikke for den anden tyv at gemme sig.

[add:325]

BREAKING
{{ article.headline }}
0.046