23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Bøder til 19 ud af 20 lastbiler

Landets politikredse laver i denne uge en stor aktion mod tunge køretøjer, og et af de steder, hvor politiet lå på lur, var i Karlslunde ved Greve.

Her blev 20 lastbiler - både danske og udenlandske - stoppet tirsdag, og i 19 af tilfældene måtte betjentene have bødeblokken frem for at skrive en hilsen til chauffører og vognmænd for overtrædelser af køre- og hviletidsbestemmelserne, godsloven, særtransport, fejlbetjening af kontrolapparatet og manglende kvalifikationsbevis.

En polsk chauffør gjorde sig særligt bemærket, da han havde ændret i køretøjets kontrolapparat og hastighedsbegrænser, og lastbilen blev beslaglagt indtil forholdet var bragt i orden, skriver sn.dk. Desuden blev der skrevet en bøde på henholdsvis 10.000 kroner til chaufføren og 20.000 kroner til det polske vognmandsfirma.

[add:243]

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|