23948sdkhjf

Debat: Den er god, Tyskland

Sagen om danske vognmænd, der bliver afgift af dieselolie i ikke-originale brændstoftanke ved den tyske grænse, har fået en læser til at reagere:

Den er god, Tyskland: »Du får en bøde, fordi du ikke har dit brændstof i en standardtank. Men hvis det er tanket i Tyskland, så er det o.k.« Hehe.. :-)

Med maut-systemet har man den perfekte pengemaskine, hvor man bare kan skrue på hanen, hvis man skal have flere penge i kassen. Det ville den tyske regering gerne gøre fra 2011, men forslaget er pt. kuldsejlet, da visse politikere ikke ønsker at belaste den tyske transportbranche yderligere.

Derfor er det meget smartere at beskatte "ikke-standardtanke med udenlandsk diesel". På den måde rammer man nemlig kun udenlandske biler - og så er alle (tyskere) jo glade.

Det forekommer næsten utænkeligt, at der ikke skulle være en forbindelse her.

Hans Hougaard
Slåenvej 22, Taulov
7000 Fredericia

[add:38]

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.062