Vejarbejde tager hensyn til godstrafik
De stigende trafikgener for godskørslen under vejarbejdet på den sønderjyske motorvej E 45, som ITD meget vedholdende og kraftigt har påtalt, har nu fået transportminister Hans Christian Schmidt og transportforligskredsen til at beslutte at omlægge vejarbejdet, så generne for godstrafikken bliver væsentlig mindre.
Den største ændring består i, at belægningsarbejdet vil blive udført om natten i stedet for om dagen, og totalt set reduceres antallet af dage med trafikgener med hele 18 dage.
”Det er med stor glæde, at vi i transportbranchen og hos ITD konstaterer, at Transportministe-riet og dermed Vejdirektoratet har lyttet til os og forstået de meget store gener, som dagligt vejarbejde udgør på den meget hårdt belastede E 45 gennem Syd- og Sønderjylland,” siger formanden for ITD, Mogens Therkelsen.
Han betegner det som en fornuftig og hurtig reaktion, at politikerne og embedsmændene har reageret så hurtigt og demonstreret, at de ikke kun kører i ”faste spor”, men følger med udvik-lingen, så forholdene bliver fornuftigt tilpasset realiteterne.
Ændringerne betyder, at belægningsarbejdet i nordgående retning mellem afkørsel 66 (Christiansfeld) og afkørsel 67 (Haderslev Nord) i foråret 2011 udelukkende vil blive udført som nat-arbejde. Desværre kan man af tekniske grunde ikke gennemføre vedligeholdelsen af Christiansdalsbroen udelukkende som natarbejde. Det skal udføres i én løbende proces seks døgn i træk i hver retning.
Men den tid, hvor der arbejdes på broen, vil Vejdirektoratet udnytte til samtidig at lave asfaltarbejder på afkørsel 67 (Haderslev Nord) og 68 (Vojens), så generne her tages i ét hug.
Endelig vil den sidste del af strækningen frem mod Ustrup blive udført som natarbejde, hvis erfaringerne fra asfaltarbejdet mellem Haderslev Nord og Vojens viser, at der forekommer væsentlige gener for trafikafviklingen, oplyser Transportministeriet.
[add:38]