23948sdkhjf

Transportkoncern fylder 90 år

Siden starten i 1920 har Dantra udviklet sig til en af Nordeuropas toneangivende tanktanksportører. Denne sommer fylder virksomheden 90 år, og tredje generation i førersædet – vognmand Helge Jensen – kan fejre 45 års jubilæum.

Dantra har fra begyndelsen været en familievirksomhed, der i dag ejes og ledes af 3. samt 4. generation. Ejerkredsen omfatter vognmand, adm. direktør Helge Jensen samt datteren Disa og sønnen Kenneth, der er ansat som driftsdirektør.

Ifølge Helge Jensen drives virksomheden stadig ud fra de samme grundlæggende værdier og principper, som da bedstefaren etablerede den i 1920.


Store investeringer

[pic:15825]Som eksempel nævner Helge Jensen virksomhedens millioninvesteringer i kvalitetsstyring og chaufførkompetencer, der indebærer en lang række certificeringer samt omfattende egenkontrol, oplæring og videreuddannelse.

Med etablering af datterselskaber i Kaunas, Litauen, og senest Flensborg, Tyskland, beskæftiger Dantra i dag på koncernniveau cirka 150 medarbejdere. Den væsentligste aktivitet er transport af tekniske produkter samt fødevarer og levnedsmidler i flydende form, som både befordres indenrigs i de nordeuropæiske lande og på tværs af landegrænser. Desuden omfatter koncernen Myremalm Plantage samt lastvognscentre i Padborg og midtjyske Hjøllund.

De to jubilæer markeres med en reception fredag den 20. august, som afholdes fra kl. 12 til 16 på hovedkontoret ud til A13 i Hjøllund.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.063