23948sdkhjf

Scania i nyt special-samarbejde

Aut. Scania-forhandler Scania Biler A/S opruster nu yderligere på det danske marked for service og reparation af rullende materiel til sværgods- og specialtransport. Det sker som ny autoriseret servicepartner for Scheurle, Nicolas og Doll’s produktprogrammer.

Den franske Nicolas-koncern har især har specialiseret sig i produktion af svær-godsmateriel til bl.a. vindmølletransport, koncentrerer Scheuerle sig især om produktion af kraftige blokvogne til flytning af særligt tunge byrder på mange hundrede tons. Den tyske producent Doll har en lang historie med produktion af opbygninger, påhængsvogne og udtrækstrailere til transport af bl.a. tømmer, langgods og sværgods.

Scania Biler har valgt at samle sine aktiviteter for service og reparation af sværgods- og specialmateriel på anlægget i Århus, hvor man råder over særlig kompetence inden for blokvogne, specialtrailere, hydraulik og elektronik.

[add:209]

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.067