Debat: 3F må være mere hårdhændet
Redaktionen har modtaget en kommentar til de seneste dages debat om overholdelse af overenskomsten hos danske vognmandsfirmaer - eller mangel på samme:
Jer er helt enig med Niels Jørgen Nielsen, og jeg vil bare sige, at nu har 3F fået en ny overenskomst, hvor de har fået et nyt våben til at komme den slags til livs, men gør de noget? Nej, det gør de ikke, end ikke når man henvender sig og fortæller om sådanne ting, når man har viden om, at der bliver betalt en slaveløn, som en polsk chauffør får.
Vognmanden tillod sig endda at forlange, at chaufførene selv skulle stå for udedøgn og kun fik en meget lille kilometerbetaling. Det er helt rigtigt: Ingen læser, hvad der står bag på tilladelserne, men ser stort på, hvad loven på lønområdet siger, og når man så siger til en vognmand, at man skal have overenskomstmæssig løn, siger han bare, at det er der ikke råd til, fordi speditørerne ikke betaler det, de skal.
Det er den dårligste undskyldning, jeg længe har lagt øre til. Hvis denne branche vil overleve, så må de få ærlige vognmænd, der er tilbage, til at komme op af stolen og lære at stå sammen og få sat en stopper for den slags.
Det kan ikke passe, at de få hæderlige vognmænd, som er her i dette land, skal kæmpe en kamp, de ikke kan vinde, med dem, som snyder og ikke overholder loven. Det er ren og skær konkurrenceforvridende for de vognmænd, som betaler deres chauffører efter bogen.
Men problemet er p.t. den globale krise. Mange chauffører er arbejdsløse og vil hellere end gerne køre bil for lidt mindre, bare man har et job, og det udnytter de uærlige vognmænd på det groveste.
Nej, 3F skal mere ud i marken og være meget mere hårdhændet i sammenarbejde med den nye trafikstyrelse, og så lad os få ryddet op i branchen én gang for alle.
Mark Kristensen
Rimmerne 6
9310 Vodskov
[add:213]