Overenskomst skabte debat
Flere medlemmer luftede på ATL’s generalforsamling ved Vejle i går deres frustration over overenskomstresultatet, som ATL bl.a. sammen med DI forhandlede hjem på transportområdet med lønstigninger på 3,85 procent over to år.
»Det er måske nemmere sagt end gjort, men jeg tror, mange havde håbet og troet på en nul-løsning i år,« sagde vognmand Christian Jensen fra Fiskelogistik Gruppen under debatten på generalforsamlingen.
»Jeg kan ikke forstå, at det ikke var i år, det var muligt,« sagde Christian Jensen.
Bløde pakker
»Herudover bliver lønstigningerne fulgt op i overenskomsten af bløde pakker, som bliver forherliget i høje toner af fagforeningen og bagatelliseret af vores egne repræsentanter. I virkelighedens verden kan jeg dog sige, at virkningen af disse pakker altid overstiger forventningerne,« sagde Christian Jensen.
ATL-formanden replicerede indlægget med, at man havde opnået det bedst mulige resultat.
»Vi havde også gerne set en nul-løsning, men det var bare ikke muligt i år,« konstaterede formanden, der betegnede overenskomst-resultatet samlet set som »ikke prangende, men acceptabelt«.
Koster kvart og halv million
Under den senere debat blev der dog igen fyret op under overenskomst-debatten, da Inge-Merete Koch fra vognmandsfirmaet ERA Transport, der beskæftiger 40-45 chauffører i Odense, tog ordet.
»Bare i vores forretning har vi regnet os frem til, at lønstigningerne koster os 250.000 det første år, og næste år det dobbelte. Det, synes jeg ikke, er en lille klat,« sagde hun med sarkastisk adresse til de arbejdsgiver-repræsentanter, der ifølge hende forsøger at bagatellisere stigningerne.
»Der er andre steder, hvor de ansatte slet ikke får det, de skal have, og andre steder er der udenlandske lastbiler, der overtager kørslen,« sagde Inge-Merete Koch, der udtrykte en vis skuffelse og bekymring over overenskomst-resultatet.
Troede ikke på nej
Skuffelse over, at det ikke lykkedes at få en nul-løsning med lidt mere is i maven hos arbejdsgiverne under forhandlingerne. Og bekymring over, at hvis der ikke bremses hårdt nok op på omkostningssiden, så forsvinder de danske lastbiler og danske chauffører.
»Jeg tror ikke på argumentet om, at der var høje forventninger blandt de ansatte om lønstigninger, for det er ikke det, vi har hørt fra medarbejderne. Og vi tror heller ikke på argumentet om risikoen for en storkonflikt, for jeg tror ikke på, chaufførerne ville have stemt nej til en nul-løsning, når risikoen er, at de i stedet mistede deres arbejde,« lød svadaen fra Inge-Merete Koch til arbejdsgivernes forhandlingsdelegation.
[add:179]