23948sdkhjf

Varebil-chauffører skal skoles

Chauffører i vare-, kurer- og håndværkerbiler står for en stor del af trafikulykkerne, og selvom de udgør det største antal erhvervschauffører herhjemme, så er de ikke omfattet af nogen form for krav om uddannelse.

Det vil uddannelsesvirksomheden TUC og forsikringsselskabet Codans særlige skadestopafdeling nu gøre noget ved og har sammen startet kampagnen ”Smart uden fart” over for kurervirksomheder og andre transportvirksomheder med mange varebiler under 3500 kg.

»Målet er at få nedbragt antallet af trafikdræbte, tilskadekomne og bilskader, og det vil vi gøre ved bl.a. at fremme trafikforståelsen blandt chaufførerne og bearbejde trafikholdningen hos virksomhederne,« siger projektleder Allan T. Larsen, Transport UddannelsesCenteret, TUC A/S.

»Du kan jo placere en 18-årig med et lille kørekort og få måneders køreerfaring bag rattet i en varebil og lade ham køre derudaf. For lastbilchauffører stilles der jo helt andre krav. Det er som om, man siger, det går jo nok. Men det gør det jo ikke. Ulykkesstatistikkerne taler deres tydelige sprog,« fortsætter han.

[add:205]

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.063