23948sdkhjf

Freja tager toget

Jernbanevogn efter jernbanevogn fyldt med varer til Coops butikker i Sverige. Det er erstatningen for de tusindvis af lastbiler, der før bragte Coops varer rundt i Sverige. Besparelsen er på 6.500 tons CO2 for de 1.000 Freja-trailere, som årligt bliver sat på toget, og hver uge kører der 350 færre lastbiler på de svenske veje, oplyser Freja Transport & Logistics.

Transportsamarbejdet tager sit udgangspunkt, når varer fra hele Norden skal finde frem til Coops centrallager i Bro. I dag læsses de fulde trailere ofte på et tog i Helsingborg, der er knudepunkt for Coop og Frejas samarbejde.

Optimal udnyttelse

»Miljø og økonomi går hånd i hånd på det her projekt, som betyder maximal udnyttelse af vores trailere. Koordinering betyder, at vognene fyldes både i Helsingborg og Bro, hvilket sparer mange kilometers kørsel med tomme biler og derved gavner miljøet,« forklarer Kenneth Pedersen, trafikchef hos Freja Transport og Logistics.

[add:38]

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094