23948sdkhjf

Kurerfirma i fremdrift

Det unge transportfirma Dankurér ApS kunne i starten af marts fejre sin to års fødselsdag og har dermed bevist, at man godt kan etablere ny virksomhed i krisetider.

Dankurér har specialiseret sig i hasteforsendelser, luftfragtkørsel, værditransporter, samt transport af ømfindigt gods – direkte til kunden uden omlæsning – ikke kun i Danmark, men også i Norden og resten af Europa. Derudover udføres almindelig distribution i hele landet af både pakker og paller med levering i løbet af dagen eller senest dagen efter.

Dankurér ejes af selvstændige vognmænd og råder over biler i alle størrelser, lige fra stationcars, kassebiler, liftbiler, kølevogne til lastbiler med plads til 22 paller. Alle vognmænd har tilladelse til at indlevere gods i danske lufthavne (SLV-godkendelse), transporttilladelse fra Fødevarestyrelsen, og flere vognmænd har certifikat til transport af farligt gods.

[add:193]

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.085