Flere danske lastbiler over grænserne
Nye tal fra ITD viser en stigning i trafikken over grænserne til Danmark - for andet kvartal i træk.
ITD’s tællinger viser, at lastbiltrafikken over den dansk-tyske landgrænse, over Øresundsbroen og med færgerne over Øresund og Femern Bælt, er steget med 2,1% i forhold til andet kvartal i år. Kurven er igen opadgående for både den danske andel af lastbilerne og den totale trafik
I tredje kvartal i år havde 23% af de talte lastbiler på landgrænsen og med Scandlines A/S danske nummerplader. Det er andet kvartal i træk, at andelen af dansk indregistrerede lastbiler er stigende – omend kun med 0,4 procent-point i forhold til andet kvartal i år og 1,6 procent-point i forhold til samme tidspunkt sidste år. Den danske andel af lastbilerne er nu på 23%.
Også flere østeuropæiske lastbiler
De østeuropæiske andele af lastbilerne over grænserne er også steget denne gang. I alt med 1,6 procent-point i forhold til sidste kvartal i år og 1,9 procent-point i forhold til samme kvartal sidste år.
I andet kvartal i år var andelen af de østeuropæiske biler derimod faldet en smule i forhold til første kvartal i år. Østeuropæerne står således for i alt 20,7% af den totale markedsandel. Tyskernes andel er stabil med en markedsandel på 42,4%.
»De seneste to tællinger fra ITD indikerer, at aktiviteten så småt er ved at vende i lastbiltrafikken til og fra Danmark. Normalt ser vi ikke de store udsving i tællingerne fra andet til tredje kvartal, og dermed kan dette kvartals tællinger være et mere sikkert tegn på fremgang, end de tegn vi så i sidste kvartal,« siger ITD’s analytiker Lone Niebuhr.
[add:158]