23948sdkhjf

Fortjener chaufføren et diplom ?

Hvert år uddeler den internationale transportorganisation IRU et antal æresdiplomer til dygtige, erfarne chauffører.

For at komme i betragtningen til hæderen, skal chaufføren indstilles af vognmanden, og i Danmark foregår det via ITD, der udleverer ansøgningsskemaer til interesserede vognmænd. Det udfyldte skema skal være ITD i hænde senest den 15. august 2009.

For at komme i betragtning til æresdiplomet skal følgende betingelser være opfyldt:

Chaufføren skal have været aktiv i erhvervet i mindst 20 år, og have kørt til nuværende eller eventuelle tidligere arbejdsgiveres fulde tilfredshed.

Chaufføren skal have været ansat i samme virksomhed i mindst 5 år og have kørt mindst 1 mio. kilometer som professional chauffør i international trafik.

Chaufføren må ikke inden for de sidste 20 år have forårsaget alvorlige trafikulykker med personskader, der kan lægges den pågældende til last.

Chaufføren må ikke inden for de sidste 5 år have begået alvorlige overtrædelser af de regler, der regulerer erhvervet, hverken i hjemlandet eller i andre lande, der er kørt i.

Hædersbevisningen består af et æresdiplom og en guldnål med IRU-logo.

[add:145]

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.062