23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Frem med kortet

De populære GPS-navigationsapparater kan miste evnen til at vise vej inden længe, skriver Politiken.

Det advarer den amerikanske rigsrevision om i en ny rapport om systemet.

Maskinerne finder vej via signaler fra en serie satellitter, som i over 20 år har sendt positionssignaler til modtagere på landjorden.

Men måske skal kortene hives frem igen: Om et års tid begynder der nemlig at være en øget risiko for, at de efterhånden aldrende satellitter giver op.

GPS-satellitterne drives af det amerikanske flyvevåben, der imidlertid ikke har vedligeholdt systemet tilstrækkeligt, konstaterer revisorerne.

Flyvevåbnet er gået i gang med at forny satellitterne, men arbejdet skrider langsomt frem og er oven i købet forsinket. Den første afløser-satellit skulle være sendt op for to pår siden, men den ventes nu tidligst sendt i luften til november.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02