23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Vejarbejde på motorvej

E20 Vestmotorvejen får nu ny asfalt på en del af strækningen omkring Sorø.

På begge sider af frakørsel 37 Sorø i vestgående retning bliver der lagt syv kilometer asfalt. Arbejdet kommer til at foregå fra den 4. maj til og med den 15. maj 2009, oplyser Vejdirektoratet.

I forbindelse med arbejdet vil trafikanterne blive ledt over i modsatte vejbane. Dette medfører, at der kun vil være et spor farbart i begge retninger. Der vil desuden være nedsatte hastighedsgrænser på strækningen.

Arbejdet vil i hele perioden blive udført uden for myldretiden om aftenen og om natten for at undgå store kødannelser.Trafikanterne må dog være forberedte på nogle kødannelser.

Frakørsel 37 Sorø vil være lukket i hele perioden for kørsel til og fra motorvejen i vestgående retning. Trafikanterne vil derfor blive ledt videre til frakørsel 38 Slagelse Ø og derefter ledt tilbage til frakørsel 37 ad motorvejen i østgående retning.

For trafikanter der skal på motorvejen i vestgående retning, vil der være omkørsel ad rute 57 Nordmarksvej og rute 150 Ringstedvej/Slagelsevej for at komme på motorvejen ved frakørsel 38 Slagelse Ø.

På grund af vejarbejdet vil der i følgende tidsrum ikke være adgang til Statoil og Monarch:

4. - 6. maj i tidsrummet mellem kl. 18 og 6 om morgenen.

10. - 11. maj i i tidsrummet mellem kl. 20 og 6 om morgenen.

11. - 13. maj i tidsrummet mellem kl. 18 og 6 om morgenen.

Hastigheden vil på en del af strækningen være nedsat til 50 km/t. Der vil periodevis være fartkontrol på strækningen.

[add:153]

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062