Nyscan indgår stor service-aftale
Nyscan A/S og tyske KROLL/Hellmers har netop indgået en samarbejdsaftale, der betyder, at Nyscan bliver dansk total-servicepartner for Tysklands største firma inden for slamsugere.
»Vi er meget glade for at indgå dette samarbejde med Nyscan, fordi de efter vores mening besidder den største kompetence, de bedste ressourcer og den bedste infrastruktur, som vil komme vores kunder til gode,« siger administrerende direktør i KROLL/Hellmers, Georg Vollmer.
Nyscan har ansat servicetekniker Leif Petersen fra KROLL/Hellmers, og flere teknikere skal uddannes, sådan at alle Nyscans servicecentre fremover kan tilbyde service og reparation på alle fabrikater af slamsugere.
Servicepartneraftalen omfatter i første omgang slamsugere og andre køretøjer fra KROLL/Hellmers, der kører på dansk grund.
»Det er glædeligt, at vi samtidig kan udvide vores total-servicetilbud til hele slamsugerbranchen, der før har måttet flere forskellige steder hen, alt efter hvad der skulle laves. Vi ved, der er et stort behov for denne nye mulighed« siger administrerende direktør i Nyscan, Claus Hofman.
[add:151]