23948sdkhjf

Der stjæles gods for 75 milliarder kroner

I EU stjæles der årligt gods fra lastbiler for over 75 milliarder kroner. Og det svenske politis indsats på området var temaet for en transportsikkerhedsdag, der blev holdt i sidste uge i Helsingborg, oplyser DI Transport, der deltog i mødet.

Svensk politi har gennem de seneste år målrettet indsatsen for at komme kriminaliteten til livs og sikre godstransporterne i Sverige.

På konferencen var der bred enighed om, at investeringer i sikre rastepladser er løsningen på langt sigt. Men etablering af et bredt netværk af sikre rastepladser i Sverige, Skandinavien og EU koster penge og tager tid at etablere.

Derfor skal der på kort og mellemlangt sigt findes løsninger, der kan reducere antallet af tyverier af godstransporter.

På mødet blev der blandt andet drøftet uddannelse, GPS-udstyr til sporing af trailere, samt bedre overvågning af terminaler og parkeringspladser.[add:120]

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.048