23948sdkhjf

Klar med biodiesel

Q8's Super Diesel i Århus-området vil frem til november være iblandet fem pct. biodiesel, der er fremstillet af dyrefedt, oplyser Q8.

Når lastbilchauffører og bilister tanker diesel på alle servicestationer i Århus Kommune, vil fem procent af indholdet nemlig komme fra den nyeste generation biobrændstof, der fremstilles af animalsk fedt fra slagteriaffald.

Q8 deltager i B5Next projektet, der er et samarbejde mellem Færdselsstyrelsen, Region Midtjylland, Daka Biodiesel, Center for Bioenergi og Miljøteknologisk Innovation samt Energi- og OlieForum (EOF) som repræsentant for oliebranchen i Danmark.

Q8 har 10 Q8 servicestationer og F24 automatanlæg med i projektet, der løber frem til november i år.[add:127]

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.064