23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Annonce
Annonce

Hæder til Årets Transportvirksomhed 2008

Annonce

Blandt seks nominerede transportvirksomheder faldt det endelige valg på HV–Transport fra Herning, der løb af med titlen, hæderen og æren som Årets Transportvirksomhed 2008. 

Begivenheden fandt sted umiddelbart efter Dansk Transport og Logistiks generalforsamling i lørdags. 

Annonce

Vognmandsparret, Esther og Poul Jørgensen, fik udover et flot diplom, overrakt en flot bronze-statuette på granitfod af transportminister Carina Christensen, som gratulerede parret, mens formand for DTL, Jørgen Egeskov Jensen, begrundede valget.

Annonce

Tæt løb

”Det var ingen nem sag at finde den endelige vinder, der er udpeget mellem seks, hver for sig særdeles dygtige og omstillings-beredte virksomheder. Så valget er sket ud fra både kvantitative og kvalitative vurderinger,” sagde Jørgen Egeskov Jensen.

Annonce

Når HV–Transport løb af med den endelige sejr, er årsagen først og fremmest koncernens evne til at træffe svære valg, og forudse udviklingen inden for transportområdet, i takt med markedets omskiftelige behov.

Virksomhedens særlige styrke er ledelsens evne til at uddelegere de forskellige ansvarsområder til medarbejderne og have taget initiativ til at skabe et godt, positivt og velfungerende arbejdsklima.

Annonce

”Endelig har HV-Transport gjort sig bemærket ved et udpræget, socialt engagement, der blandt andet har betydet, at en del svage medborgere har fået muligheden for at udvikle sig til dygtige og engagerede medarbejdere,” begrundede Jørgen Egeskov Jensen. 

Annonce

[add:102]

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|