Færgedrift atter normal efter sammenstød
Røde ører: Onsdag formiddag var tvivlsom navigation og manøvrering årsag til, at Color Lines hurtigfærge ”Filviana” stødte sammen med Stena Lines ”Stena Saga” – inde i selve havnen, i Frederikshavn.
Ingen passagerer eller besætningsmedlemmer, heller ikke de respektive fartøjschefer kom noget til ved sammenstødet, der ud over mindre materielle skader - må have kostet en hel del stolthed på begge broer.
Forsinkelser
Onsdagen og torsdagen igennem betød sammenstødet mange ventende lastbiler og flere timer lange forsinkelser både i Danmark og Norge. I løbet af torsdagen indhentede Color Line atter fartplanen.
Det problem havde Stena Linie overhovedet ikke, for ”Stena Saga” var netop taget ud af sommerdriften, for at komme på en tur på reparationsværft i Frederikshavn.
Og, når det nu skal være - så er det jo praktisk, at der ikke er mere end få sekunders sejlads fra ulykkesstedet til værftet!
[add:85]