23948sdkhjf

Premiere for Tumbede Torkil

I går havde DTL i samarbejde med seks partnere premiere på CD´en om Tumbede Torkil, der er en nyskabelse i uddannelsen af chauffører.

Det skete ved et pressemøde på rastepladsen Kilebjerg Syd ved Odense.

CD´en er en kombination af god musik, skabt af en række unge, danske komponister og musikere, samt letforståelig information om de ofte meget indviklede køre- og hviletidsregler.

Godmodig og naiv

Tumbede Torkil er ifølge initiativtagerne en godmodig, ærkefynsk og lidt naiv chauffør, som vi følger på CD´en.

»Desværre er det sådan, at mange gode chauffører i denne tid finder andet arbejde uden for branchen, og derfor kommer der mange uerfarne chauffører ind i faget.

Og denne CD kan være med til på letfordøjelig vis at informere dem om køre- og hviletiderne,« sagde projektchef Niels Erik Nielsen ved præsentationen.

[add:4]

25.000 eksemplarer

CD´en er produceret i 25.000 eksemplarer, således at der er et eksemplar til rådighed for hver lastbil hos DTL´s medlemmer.

CD´en har kostet over en halv million kroner at producere og er blevet til i samarbejde med Teleroute Nordic, Codan, Shell, Forman Advokater, Scania og Monarch.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.062