23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Nye fragtbiler til Silkeborg

P. Svendsen & Søn A/S i Silkeborg har netop fået leveret to stk. Mercedes-Benz Axor 1826 L/Nr low-liner fragtbiler.

Den lave chassis- og indstigningshøjde gør bilerne specielt egnet til distributionskørsel. Selv om det er biler med 18 tons totalvægt, er der således kun to trin op i førerhuset, som i øvrigt har ekstra god plads i kabinen takket være den forlængede førerhus bagvæg.

Den nye Axor er desuden udstyret med en 6-cylindret rækkemotor på 260 hk, 9-trins manuel gearkasse samt luftaffjedring for og bag. Opbygningen er foretaget af Brdr. Plagborg i Lindved.

P. Svendsen & Søn A/S er et over 100 år gammelt vognmandsfirma. De beskæftiger ca. 20 mand og kører bl.a. fragtruten Silkeborg-København for Danske Fragtmænd.

[add:13]

Bilerne er leveret af Ejner Hessel i Silkeborg, hvor salgskonsulent Lars Høstrup har stået for salgsarbejdet.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062