23948sdkhjf

Fængselsstraf til Peter Ottesen

Forhenværende vognmand Peter Ottesen, Blommenslyst ved Odense blev i går ved retten i Nykøbing Falster idømt 30 dages fængsel for dyremishandling.

Desuden må han ikke beskæftige sig erhvervsmæssigt med dyr, herunder transporter, i de næste fem år.

Retssagen drejede sig om den meget omtalte transport i maj 2005, hvor 97 smågrise omkom i Sydtyskland. Ifølge anklagen havde Peter Ottesen ansvaret for, at der var læsset for mange grise på transporten.

Den chauffør, der kørte dyretransporten fra Sydsjælland til Blommenslyst, blev idømt en bøde på 10.000 kroner. Han mister desuden retten til at beskæftige sig med dyr i tre år.

De to polske chauffører, der kørte transporten fra Blommenslyst til Sydtyskland, er tidligere blevet idømt bøder.

Både Peter Ottesen og chaufføren ankede dommen.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.062