Erfaren dækmand i spidsen
Det er en erfaren dækmand, som nu står i spidsen for et af Danmarks største dækcentre, Super Dæk Service Glostrup.
Brian Rørvig er 36 år og begyndte som afdelingsleder 1. juni 2007, Brian Rørvig har været 15 år i dækbranchen, og han har prøvet de fleste facetter af arbejdet.
Brian Rørvig har senest været sælger inden for last/erhverv hos moderfirmaet for Super Dæk Service, Nordisk Dæk Import.
Brian Rørvig begyndte som montør og chauffør hos et dækfirma i Brøndby i 1992, og siden var han blandt andet afdelingsleder hos Hjulcentret, foruden at han i en periode solgte gravemaskiner/entreprenørmaskiner.
Som 30-årig kom Brian Rørvig til Super Dæk Service, og efter fire år i marken som dæksælger er han nu tilbage ved rødderne.