23948sdkhjf

Jens vandt fjerde runde

Den 26-årige lastbilchauffør Jens Aarøe fra Agerskov i Sønderjylland har vundet den fjerde af seks regionale finaler i Scanias landsdækkende chaufførkonkurrence "Young European Truck Driver 2007", der fokuserer på trafiksikker og miljørigtig kørsel med lastbil.

Jens Aarøe, der til daglig kører distributionskørsel med blandt andet mælk i Sønderjylland, vandt konkurrencen foran den 32-årige chauffør John B. Thomsen fra Kibæk ved Herning og den 26-årige chauffør Henrik Tilgaard fra Gram.

Det skete i weekenden på Køreteknisk Anlæg i Fredericia, hvor i alt 12 unge lastbilchauffører via en teorirunde om bl.a. færdselsregler, lastbilteknik, surringsteknik, førstehjælp, køre/hviletids-bestemmelser m.m. havde kvalificeret sig til konkurrencen i sikker og økonomisk kørsel med lastbil.

På det køretekniske anlæg i Fredericia ventede der deltagerne endnu en teoriprøve efterfulgt af manøvrekørsel på en vanskelig "forhindringsbane" samt økonomikørsel i normal trafik med fuldt lastede vogntog på 40 tons totalvægt.

Finale på Lastbil Show

Som nr. 1 og 2 i konkurrencen i Fredericia har Jens Aarøe og John B. Thomsen begge kvalificeret sig til den danske finale i Scania "Young European Truck Driver 2007", der afvikles på Lastbil Show 2007 i Karup ved Herning i slutningen af juni.

[add:86]Her skal chaufførerne møde de bedste chauffører fra de øvrige fem regionale konkurrencer, der afvikles hos de danske Scania-forhandlere i løbet af maj og juni.

Vinderen af den danske finale kvalificerer sig til den internationale finale, som afvikles på Scania-fabrikken i Sverige til september.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.06