Hjælp mod tachograf-bøvl
Nu er der hjælp på vej til de mange chauffører, der har oplevet at få mindre køretid på grund af den digitale fartskriver.
Det er Ketner A/S, der har udviklet RKC-300 som tilbehør til firmaets AK-RKC-900 køretids-controller.
Med RKC-300 er det muligt at tilkoble håndbremse- eller dørkontakt, så man får fem korte ?beep?, hvis man forlader bilen eller har et længere stop, hvor håndbremsen er trukket - uden at have valgt pause på den digitale skriver. På den måde bliver chaufføren mindet om at indstille sin skriver rigtigt.
Ketner oplyser, at RKC-300 overfører data fra den digitale skriver om ?symbolstillingen? og tidsregistreringen af køretid, pausetid og andet arbejde. Derved registrerer AK-RKC-900 tidsmålingen og symbolvalget - helt identisk med den digitale skriver.
Nye funktioner
Ketner oplyser, at der i den nye udgve af AK-RKC-900 er tilføjet følgende funktioner:
? Valg om 2 minutters-regel skal være aktiv.
? Visning af dagens totale restkøretid.
? Optælling af rådighedstid til næste dag eller weekend. (99 timer)
? Håndtering af ny pause-planlægning med nye EU-regler fra april 2007 (sidste pause 30 min.)
? Mulighed for automatisk ?symbol"-indstilling via RKC-300 fra den digitale skriver. (Udvalgte Siemens VDO modeller)
? Forbedret displayvisning.
[add:4]