DTL og ITD uenige om EU-forslag
De to danske vognmands-organisationer, DTL og ITD er uenige om det forslag om cabotagekørsel, som EU-Kommissionen netop har offentliggjort.
Forslaget indeholder begrænsning af cabotagekørsel til højst tre ture. Disse skal gennemføres i tilknytning til en grænseoverskridende transport, og den sidste tur skal foregå senest 7 dage efter udførelsen af den grænseoverskridende transport. I dag kan cabotage foregå i indtil to måneder.
Mens DTL hilser forslaget velkomment, så kalder ITD forslaget for “helt uacceptabelt for de danske eksportvognmænd”.
DTL: Der skal være lige vilkår
Ifølge DTL kører udenlandske transportvirksomheder, under de meget uigennemsigtige cabotage-regler, i stigende omfang interne transporter i Danmark i direkte konkurrence med danske transportvirksomheder.
»Der skal gælde lige vilkår for alle. De danske rammevilkår er i dag dårligere end i udlandet, og dermed skævvrider cabotagekørslen, der i øvrigt er stigende, konkurrencen,« siger DTLs adm. direktør Erik Østergaard.
ITD: Mere tomkørsel
[pic:11274]ITD’s formand Mogens Therkelsen savner en saglig begrundelse for forslaget, som han mener strider mod EU’s grundlæggende principper om varernes frie bevægelighed og ideen med det Indre Marked.
»Derudover vil en gennemførelse af forslaget betyde mere tomkørsel og dermed en øget miljøbelastning,« understreger han.
[add:15]
Kommissionens forslag skal nu behandles af medlemsstaterne i Rådet og i Europa-Parlamentet, før det kan træde i kraft.