Kampvalg til DTL's bestyrelse
Der bliver kamp om pladserne i DTL's bestyrelse på den kommende generalforsamling 12. maj i Aalborg.
Der er seks ledige pladser, men syv kandidater. To af dem er nye, nemlig vognmand Lars Mouristen, Thurah Vognmandsforretning, Ishøj og vognmand Ole Bang Jensen, Haderslev.
Lars Mouristen er i bestyrelsen for Kjøbenhavns Vognmandslaug, og Ole Bang Jensen er formand for Sønderjyllands Vognmandsforening.
[add:76]
De fem siddende bestyrelsesmedlemmer, der er på valg, er Leo Jensen, Frederikssund, Martin Danielsen, Langeskov, Anders Fransgaard, Viborg, Jens Tidemann Kristensen, Hjørring og Flemming Werner Jensen, Sakskøbing.
Når der skal vælges seks medlemmer, og kun fem fra bestyrelsen er på valg, skyldes det, at ITD-formand Mogens Therkelsen trak sig ud af bestyrelsen, da ITD sidste efterår besluttede at melde sig ud af DTL.