23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Ballade blandt reddere

Bølgerne går højt efter en dramatisk, ekstraordinær generalforsamling i Sydfyns største fagforening, 3F, skriver Fyns Amts Avis.

60 Falckreddere i Svendborg truer nemlig nu med at melde sig ud af fagforeningen i protest mod, hvad de kalder en udemokratisk beslutning på generalforsamlingen.

Ifølge Falckreddernes tillidsmand, Jesper R. Larsen, vil de i givet fald i stedet melde sig ind i 3F Transport i Odense.

[add:4]Den ekstraordinære generalforsamling i lørdags var indkaldt af fagforeningens bestyrelse for at få omgjort en beslutning, medlemmerne tidligere havde taget på en ordinær generalforsamling.

Her havde medlemmerne - imod bestyrelsens indstilling - vedtaget, at der i fagforeningen ikke længere skal være en fuldtidslønnet næstformand.

Den beslutning ville bestyrelsen ikke acceptere. Den indkaldte derfor til ekstraordinær generalforsamling, og med en spinkelt flertal lykkedes det at få omgjort beslutningen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|