23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Lastbil Magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.

Kun få ulykker med lastbilkraner

Hvor ofte sker der egentligt ulykker med lastbiler, hvor chauffører har glemt at sænke kranen, der rammer broer eller andre forhindringer? Lastbil Magasinet har bedt Vejdirektoratet om et statistisk bud.

”Vi kan ikke sige noget eksakt om 2006 endnu, for vores indsamlede data er endnu ikke færdigbehandlede,” siger ansvarlig chefkonsulent for det statistiske område i Vejdirektoratet, Svend Krarup Nielsen.

”I 2005 vedkommende havde vi tre registrerede lastbilkran-ulykker, hvor de implicerede ramte broer og andre forhindringer. Ulykker, der heldigvis ikke kostede liv, men alene drejede sig om større eller mindre materielle skader.

Jeg kan tilføje, at vi nogenlunde forventer samme resultater for 2006 vedkommende. Ulykken på Tåstrupvej i Solrød i sidste uge er heldigvis den eneste med dødelig udgang i perioden fra 2005 til i dag,” siger han.

[add:38]

BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web04